Nasza patronka.jpg

Nasza Patronka

Patronka naszej szkoły jest św. Królowa Jadwiga, która z pewnością jest wzorem do naśladowania nie tylko dla naszych dzieci ale również dorosłych.

Krolowa Jadwiga .jpg

Dzieciństwo Jadwigi i plany sukcesyjne Ludwika Andegaweńskiego

Rokowania trwały dwa lata, dopiero groźba obrania innego króla przez panów polskich skłoniła Elżbietę Bośniacką do wyprawienia Jadwigi do Polski. Uroczystość koronacji na króla Polski odbyła się na Wawelu 16 października 1384 roku. Arcybiskup gnieźnieński włożył na jej głowę specjalnie sporządzoną dla niej koronę. (poprzednie insygnia wywiózł z Polski Ludwik Andegaweński).
Tytuł króla a nie królowej przysługiwał Jadwidze jako pełnoprawnej dziedziczce tronu polskiego, jako następcy swojego ojca. Jej pozycję wzmacniał również fakt bliskiego pokrewieństwa z Piastami.

W chwili przyjazdu do Polski Jadwiga była jeszcze dzieckiem, miała 10 lat, znała jedynie podstawy języka polskiego. Z dala od matki, musiała się czuć obco w zupełnie nowym środowisku. W dodatku, ku jej rozpaczy, panowie polscy nie zaaprobowali jej narzeczeństwa z Wilhelmem i zaczęli poszukiwać dla nie odpowiedniego męża.

Jadwiga królem Polski

Rokowania trwaÅ‚y dwa lata, dopiero groźba obrania innego króla przez panów polskich skÅ‚oniÅ‚a ElżbietÄ™ BoÅ›niackÄ… do wyprawienia Jadwigi do Polski. Uroczystość koronacji na króla Polski odbyÅ‚a siÄ™ na Wawelu 16 października 1384 roku. Arcybiskup gnieźnieÅ„ski wÅ‚ożyÅ‚ na jej gÅ‚owÄ™ specjalnie sporzÄ…dzonÄ… dla niej koronÄ™. (poprzednie insygnia wywiózÅ‚ z Polski Ludwik AndegaweÅ„ski).
TytuÅ‚ króla a nie królowej przysÅ‚ugiwaÅ‚ Jadwidze jako peÅ‚noprawnej dziedziczce tronu polskiego, jako nastÄ™pcy swojego ojca. Jej pozycjÄ™ wzmacniaÅ‚ również fakt bliskiego pokrewieÅ„stwa z Piastami.

koronacja Jadwigi.jpg
slub Jadwigi.jpg

Małżeństwo z Władysławem Jagiełłą

Ze wzglÄ™du na maÅ‚oletniość Jadwigi rzÄ…dy w jej imieniu sprawowali możnowÅ‚adcy maÅ‚opolscy. To oni zadecydowali o unieważnieniu zarÄ™czyn z ksiÄ™ciem austriackim, i oni prowadzili rokowania w sprawie wyboru jej przyszÅ‚ego małżonka. Wilhelm nie zrezygnowaÅ‚ tak Å‚atwo z rÄ™ki Jadwigi, przybyÅ‚ do Krakowa i próbowaÅ‚ doprowadzić do zrealizowania małżeÅ„stwa. Również Jadwiga przychylna byÅ‚a tym planom. Nawet doszÅ‚o do incydentu kiedy mÅ‚oda, zdesperowana królowa zaczęła rÄ…bać furtÄ™ na Wawelu aby poÅ‚Ä…czyć siÄ™ z narzeczonym. Panowie  krakowscy udaremnili jednak te zabiegi i doprowadzili do koÅ„ca  rozmowy z kandydatem do rÄ™ki Jadwigi - ksiÄ™ciem litewskim WÅ‚adysÅ‚awem JagieÅ‚Å‚Ä…. Ustalono, że w zamian za małżeÅ„stwo z królowÄ… JadwigÄ… ochrzci swojÄ… rodzinÄ™ i kraj, zapÅ‚aci odszkodowanie za zerwane zarÄ™czyny, a objÄ…wszy tron odzyska dla Polski utracone ziemie. Wszystkie te zobowiÄ…zania zostaÅ‚y potwierdzone aktem unii podpisanej w Krewie w 1385 roku.

Pozostawało przekonać jeszcze do małżeństwa z Władysławem Jagiełłą samą Jadwigę. Młoda władczyni długo się wzbraniała przed poślubieniem dużo starszego od siebie mężczyzny, w dodatku poganina. Kiedy orszak Jagiełły zbliżał się do Krakowa wysłała zaufanego dworzanina - Zawiszę z Oleśnicy - by zdał jej sprawozdanie jak książę litewski wygląda. Uspokojona jego relacją ostatecznie uległa namowom panów małopolskich i w lutym 1386 roku odbył się ślub królewskiej pary.

Współrządy Jadwigi i Władysława Jagiełły

Władysław Jagiełło wybrany i koronowany król miał w swoim ręku pełnię władzy, ale ponieważ dziedziczką tronu polskiego była Jadwiga to czasami musieli sobie nawzajem potwierdzać najważniejsze akty państwowe. W początkowym okresie współrządów Jadwiga była jeszcze dzieckiem więc jej udział w polityce był jedynie symboliczny. W 1387 stanęła na czele wyprawy na Ruś Halicką, w celu rewindykacji tego terenu do Polski. Z czasem podejmowała się coraz częściej zadań politycznych : podjęła korespondencję z Krzyżakami, doprowadziła do zgody między Władysławem Jagiełłą, a jego stryjecznym bratem Witoldem, odegrała doniosłą rolę w pertraktacjach ze swoim szwagrem - Zygmuntem Luksemburskim.

Jadwiga miała własny dwór i kancelarię niezależną od króla. Prowadziła bogate życie dworskie. Chętnie otaczała się uczonymi, prowadząc wykwintne konwersacje, utrzymywała muzyków, ale też często jeździła konno i polowała. Przyjmowała liczne delegacje zagranicznych dostojników i dyplomatów.

Jadwiga i Jagiello.jpg